Protez Diş

Protez Diş Ankara

Protez Diş Nedir?

Protez, vücudumuzdaki eksik veya görevini tam olarak yerine getiremeyen uzuvların daha fonksiyonel bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacı ile kullandığımız apereylerdir. Bunlardan en sık kullanılanı gözlüktür. Kalp stenti, takma kol ve takma bacağı da protez apereylerine örnek olarak gösterebiliriz. Diş eksikliğinde ise protez diş kullanılır. Protez, diş hekimliğinde en son kullanılan yöntemdir. Çünkü ilk olarak koruyucu diş hekimliğine yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Dişi çürükten korumak, çürüyen dişi dolgusunu yaparak tedavi etmek bu kapsamdadır. Dişteki hasar, bu yöntemlerin fayda sağlamayacağı kadar büyük olursa en son çare olarak protez tedavisi uygulanır.

Protez dişler, sabit protez ve hareketli protez olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit protez, ağıza yapıştırılan ve takıldıktan sonra çıkarılamayan protez diş türüdür. Hareketli protez, ise kullanıcısı tarafından pratik bir şekilde takılıp çıkarılabilen ve günlük bakıma ihtiyacı olan protez diş türüdür. Sabit protez, genelde az sayıda dişi eksik olan hastalara yapılırken, hareketli protez çok sayıda dişini kaybetmiş hastalar için yapılmaktadır. Hareketli protez kendi içerisinde de ikiye ayrılır. Eğer ki hasta tüm dişlerini kaybetmişse tam proteze ihtiyacı vardır. Hasta dişlerinin sadece bir kısmını kaybetmişse de parsiyel denilen kısmi proteze ihtiyaç vardır.

Protez Diş Çeşitleri

Sabit protezde hastanın dişi kesilip, prepare edildikten sonra üzeri kaplanır. Tedavi sonrasında hiçbir şekilde hasta tarafından çıkarılamaz, yerinde sabittir. Sabit protez, yaklaşık olarak on günde yapılır. Bu süreç içerisinde hastanın üç ya da dört seans hekimine provalar için gelmesi gerekir. Bir sabit protezin ortalama ömrü 8-10 yıl arasında değişir.

Hareketli protez, sabit protez yapılamayan durumlarda, diş sayısının çok eksik olduğu durumlarda uygulanır. Bu protez türü kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar tam protez ve parsiyel adı verilen kısmi protezdir. Parsiyel protez, sabit protez yapabilmek için yeterli dişi olmayan hastalar için yapılır. Hastanın hiç dişi yok ise tam hareketli protez yapılır. Bu protez dişler her zaman hasta tarafından pratik bir şekilde takılıp çıkarılabilir. Hareketli protezlerin yapım süreci sabit proteze nazaran daha uzundur. Hareketli protez yapımı 4-5 seans kadar sürer. Hareketli protez ile ilgili toplum içerisinde yanlış bir kanı vardır. Genelde bu tür protezlerin yaşlanınca yapıldığı düşünülür; oysa bu durum yaş ile değil diş sayısı ile ilgilidir. Diş sayısı ne kadar eksikse hareketli protez ihtiyacı da o derecede artmaktadır.

Hareketli protez kullanamayan hastalar için bir diğer alternatif ise implant destekli protezlerdir.

Prostodonti (Prosthodontics) bu konu üzerine uzmanlaşmış diş hekimliği bilimi dalıdır. İleri derece komplikasyonlar içeren çok zorlu vakalarda diş protezi yapabilmek üzerine uzmanlaşmış diş hekimine Prostodontist (Diş Protezi Uzmanı Diş Hekimi) denir.

Protez çeşitleri;

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler
  • İmplant Destekli Protezler

Protez Dişlerin Temizliği

Sanılanın aksine ağızda protez olduğu zaman dişlerin temizliğine daha fazla dikkat edilmelidir. Diş hekimi kontrolleri ile ve birtakım temizleme ajanları ile protez dişler temizlenmelidir. Protez temizleme fırçaları ile protezlerin temizliği yapılabilmektedir. Eğer protezler hareketli ise tamamen ağızdan çıkarılarak temizliğinin yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

Bize Ulaşın!
Adres