Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Ankara

Yaşamımız boyunca dişlerimiz bize gülüşümüzde, ifademizde, estetik duruşumuzda ve aldığımız gıdalarda oldukça yardımcı olmaktadır. Dişler sayesinde kusursuz gülüşler elde edebiliyor, aldığımız gıdaları tam olarak çiğneyip mideye iletebiliyor ve estetik olarak yüz ifademize güzellik katabiliyoruz. Ancak dişler vücudumuz ve yaşantımız için bu kadar önemli olmasına rağmen çoğu zaman hak ettiği kadar değer vermeyip sonucunda bazı diş problemleriyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Gündüz yediklerimize dikkat etmeyerek, fazlaca şeker tüketerek, günde 3 kere diş fırçalama kuralını atlayıp genel bakımı aksatarak oluşturduğumuz bu sorunların sonucunda da çeşitli lekelenmeler, diş eti problemleri ve kaçınılmaz olan çürükler ağız yapımızı tahrip edip estetik görünüme zarar vermektedirler. Bunları önlemek içinde çürük olan bölgelere dolgu yapılmakta ve diğer diş sorunları için bambaşka yöntemler geliştirilmektedir. Yazımızda bahsedeceğimiz diş dolgusu Ankara bölgesindeki kliniğimiz tarafından sıkça gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir ve hastalarımız tarafından memnun kalınıp çoğu problemlerinin son bulmasını sağlayan tekniklerdendir.

Yıllardır yapılmakta olan bu yöntem son yıllarda çeşitli yeniliklerle daha da kusursuz bir hale getirilerek karşımıza çıkmaktadır.

Dolgu Nedir?

Dolgu, çürüyen bir dişteki tüm çürük ve artıklar temzilendikten sonra ortaya çıkan boşluğun (kavitenin) o dişin normal formuna uygun olarak ve ağız içerisinde uzun süre problem yaratmayacak doku uyumlu bir madde ile restorasyonudur. Çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Diş hekimi size dolgu yaparken önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır, etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur. Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatarak çürüğün ilerlemesi de engellenmiş olur.

Aşınmadan veya çeşitli kazalardan dolayı kırılmış dişlere de dolgu uygulanmaktadır. Tırnak yeme, geceleri diş gıcırdatma vs. çeşitli çatlama veya kırılma sorunlarına sebep olmaktadır.

Her yaş grubundan hasta bu sorunla karşılaşmaktadır. Dolgu, lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlem olduğu için tedavi sırasında asla ağrı veya sızı hissedilmemektedir. Eğer birden fazla çürüğünüz varsa da 1-2 seans aralığında dolgular yapılabilmektedir.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu çeşitleri içerisinde hem ucuz hem de dayanıklı olan amalgam dolgular neredeyse yüz yıldır kullanılmaktadır ancak içeriğindeki cıva toksik bir metal olduğu için yeni geliştirilen yöntemler sayesinde amalgam dolgular tercih edilmemeye başlanmıştır.

Önceleri çokca tercih edilmesinin sebebi ise hem başka bir alternatifin bulunmaması hem de amalgamın çiğneme kuvvetine dayanma mukavemetinin fazla oluşuydu. Ne var ki dayanıklı ve kullanışlı bir yöntem olmasına rağmen estetik olarak kötü bir görünüme sahipti ve bu durum sonucunda da diğer dolgu çeşitleri ortaya çıktı.

Günümüzde kullanılan diğer dolgu türleri; Altın, Porselen (inley, onley) ve Kompozit materyallerdir.

Amalgam, estetik ve sağlık açısından dezevantaj oluşturduğu için yapılan arayışlar sonucunda kompozit ve porselen dolgular sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Ankara bölgesinde kliniğimize geldiğinizde tüm yöntemler hakkında bilgi alacak olup son kararı diş sağlığınız ve siz vermiş olacaksınız.

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Travma ve çürük gibi faktörler nedeniyle oluşan madde kayıplarının tedavisi için diş dolguları kullanılmaktadır. Eğer bu faktörler nedeni ile dişinizin iç bölümündeki sinirler (pulpa) iyileşmeyecek şekilde zarar görmüşse,  kanal tedavisi ve akabinde dolgu uygulanmalıdır. Tabi dolgu yaptıracak hale gelmemek ve dişinizi çürüklerden korumak için ağız sağlığınızı dikkate alarak yaşamınıza devam etmelisiniz. Ağzınızla kabuklu yemişler kırmayarak, fırçalama düzenine özen göstererek sağlığınızı tehdit edecek durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız da kliniğimizde size kusursuz bir hizmet sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Diş Dolgusu Fiyatları Ankara İlinde Ne Kadar?

Diş dolgusu fiyatları Ankara çevresinde oldukça değişkenlik göstermektedir. Yetişkinlere uygulandığı gibi çocuklara da sıklıkla uygulanan bir yöntem olduğu için kullanılan dolgu türü ve çürüğün derecesi fiyatta belirleyici unsur olacaktır. Eğer dişte bulunan çürük diş köküne ilerlemiş ve sinirler fonksiyonunu kaybedecek duruma gelmişse de kanal tedavisi uygulanarak dolgu yapılmalıdır.

Fiyatlar hakkında en net bilgiyi doktorlarımızdan alırken tedavinin işleyişi hakkında da kapsamlı bilgi alacaksınız. Dişinizdeki sorunun kaynağını tespit ettikten sonra ihtiyacınız olan diş dolgusu sürecini sizlere başarılı şekilde uygulanacaktır.

Bize Ulaşın!
Adres